Cisna – serce Bieszczad

Cisna jest małą wsią, położoną w samym sercu Bieszczad, z każdej strony otoczoną niezwykle pięknymi wzgórzami. Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki o Cisnej pochodzą z 1552 roku. W XVIII wieku należała ona do ojca znanego pisarza Aleksandra Fredry, który opisał ją zresztą w jednym ze swoich wielkich dzieł. W okresie międzywojennym była największą, najbardziej znaczącą wsią bieszczadzką. Od 1974 roku posiada status uzdrowiska, każdego roku przyjeżdża tutaj mnóstwo kuracjuszy, którzy w otoczeniu ciszy i zieleni mają szansę na szybki powrót do zdrowia i pełni sił. W Cisnej funkcjonuje wiele ośrodków wypoczynkowych [Cisna – spis na meteor], z czego jednym z najbardziej znanych jest „Perełka”. Turyści, przyjeżdżający tutaj mogą liczyć na łatwo dostępne noclegi, Cisna oferuje bowiem miejsca zakwaterowania w gospodarstwie agroturystycznym. Nawet jeżeli miejsc w gospodarstwie braknie dla wszystkich, pozostaje mnóstwo miejsc na polach namiotowych, a klimat towarzyszący bieszczadzkiemu biwakowaniu nie da się porównać z żadnym innym.

Cisna to przede wszystkim szlaki turystyczne. Najbardziej znane są tutaj dwa z nich – szlak żółty i czerwony. Cisna stanowi idealną bazę wypadową na Bieszczadzkie [informacje w wikipedi] wzgórza, jest miejscem wprost wymarzonym do rozpoczęcia swojej niezapomnianej wyprawy. Niemal każdy, kto tutaj przyjeżdża, odwiedza niezwykle popularny i znany w całym kraju bar Siekierezada. Tutaj można odpocząć, pożywić się po wyczerpującej wędrówce, a także spróbować miejscowych specjałów kuchni. Dużą popularnością cieszy się wąskotorowa kolejka, którą możemy wybrać się na przejażdżkę na trasie Majdan – Przysłup. To doskonała atrakcja dla całej rodziny, nie tylko dla najmłodszych. Warto zaplanować swój pobyt w Cisnej na sierpień, co roku bowiem organizowane są tutaj Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec”. Ideą imprezy jest połączenie „rozsypanych” dziedzin sztuki w jedność. Spotykają się tutaj wówczas artyści różnego pokroju, malarze, fotografowie, muzycy, rękodzielnicy, dzielą się swoimi doświadczeniami i inspiracjami. Organizowane są również warsztaty z różnych dziedzin, na których każdy może dowiedzieć się czegoś ciekawego i złapać bakcyla sztuki. Jest to impreza o niezwykłym klimacie i przekazie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>