Urocze zakątki Polski – Sromowce Wyżne

Nie tak dawno na naszym blogu pojawił się wpis dotyczący powodów, dla których warto wybrać się w Beskidy. Tym razem chcemy zachęcić Was do odwiedzin równie pięknych Pienin.

Sromowce Wyżne to przepiękna maleńka wieś w Pieninach, nad brzegiem rzeki Dunajec i nad jeziorem Sromowskim, będącym zresztą zbiornikiem zaporowym na Dunajcu. Osada jest położona w województwie małopolskim. Administracyjnie podlega pod powiat nowotarski oraz Gminę Czorsztyn. Chociaż wieś ma wiele atutów, nie jest aż tak mocno oblężona przez turystów, dzięki czemu noclegi w Sromowcach Wyżnych można uznawać za bardziej kameralne. Lokalna baza noclegowa to przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne i "miejscówki" w domach prywatnych. Praktycznie można tutaj przyjeżdżać cały rok, zwłaszcza że szata Pienin zmienia się o każdej porze roku i za każdym razem szokuje swoim pięknem.

Zamek, którego nie ma

Sromowce Wyżne chwalą się Zamczyskiem (688 m n.p.m.). Jest to wzniesienie w masywie Flaków. Mówi się, że w XV wieku był tu wzniesiony zamek obronny wykonany z drewna, który miał bronić dostępu do doliny Dunajca. Poniekąd miała to być budowla poprzedzająca zamkowy system obronny w Czorsztynie. Drewniana konstrukcja została spalona podczas potopu szwedzkiego. Inna wersja głosi, że zamku w ogóle nie było, gdyż nie istniała potrzeba na jego istnienie. W XIX wieku grupa poszukiwaczy skarbów miała znaleźć na wzgórzu ślady po zamku. Współcześnie są one zupełnie niewidoczne, zwłaszcza że Zamczysko jest porośnięte obfitą roślinnością. Nie mniej jednak są chętnie odwiedzane przez przyjezdnych, którzy chcą zobaczyć na własne oczy miejsce, na którym najprawdopodobniej stał warowny zamek.

Czas na spływ Przełomem Dunajca

Z powstaniem Przełomu Dunajca wiążą się legendy. Dzieło natury przypisuje się człowiekowi. Ponoć przełom wyrąbał mieczem sam Bolesław Chrobry. Inne podanie wskazuje na Ferkowicza, który ścigał króla wężów. Król wężów podczas ucieczki miał swym cielskiem wywrócić wąwóz i tym samym dać ujście rzece. Naukowcy nie są zgodni co do tego, w jaki sposób pojawił się Przełom Dunajca, ale dla turystów zdecydowanie większe znaczenie mają emocje pojawiające się podczas spływu tratwami. Przystanek początkowy znajduje się w przysiółku Sromowce Wyżne-Kąty, a jego finał ma miejsce w Szczawnicy lub w Krościenku. Trasa spływu ma długość około 18 km, a czas jest uzależniony od stacji docelowej (2-3 godziny). Sezon flisacki rozpoczyna się wiosną, a kończy jesienią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>