W myśl tradycji, czyli o kulturze Kaszubów

Mieszkańcy Kaszub doceniają wartość tradycji i spuścizny kulturowej przodków, czego wyrazem są liczne inicjatywy podejmowane w celu ochrony folkloru i przybliżania go turystom z całej Polski. Oprócz licznych skansenów i muzeów prezentujących dorobek zamieszkującej wschodnią część Pomorza grupy etnicznej, Kaszubi pielęgnują swoją niezwykle bogatą tradycję poprzez przekazywanie jej młodym pokoleniom. Przejawia się to w nauce języka ojczystego i wpajaniu młodzieży szacunku do ludowych zwyczajów i kaszubskich korzeni. Aby poznać osobliwości Kaszub, warto zarezerwować noclegi w jednym z ośrodków wypoczynkowych, które są zlokalizowane w praktycznie wszystkich miejscowościach. Duży wybór obiektów oferujących wolne pokoje jest jedną z wielu zalet spędzania wakacji na Pomorzu Wschodnim.

Interesującym aspektem tradycji regionu są bajecznie kolorowe, bogato wyszywane stroje ludowe. Oryginalne egzemplarze można podziwiać w muzeach ziemi kaszubskiej, parkach etnograficznych i skansenach. Łatwo zauważyć pewną powtarzalność barw zarówno w ubiorze męskim, jak i kobiecym. Jest to efekt przypisywania każdemu z kolorów konkretnej symboliki odwołującej się do świata natury. Właśnie dlatego tak często w haftach i malarstwie pojawiają się odcienie błękitu, nawiązujące do przejrzystych jezior, czystego nieba i tajemniczego granatu Bałtyku. Czerwień ma znaczenie analogiczne do tego, które przypisuje się barwie umieszczonej na fladze Polski – przyrzeczenie obrony ojczyzny nawet za cenę własnej krwi i życia. Taka symbolika wskazuje na silne poczucie przynależności do narodu i wagę patriotyzmu w życiu rodowitych Kaszubów.

Odwiedzając skansen w Bytowie warto przyjechać również do odległej o zaledwie kilkanaście kilometrów wsi Węsiory. Po ludach zamieszkujących Pomorze przed wieloma wiekami pozostały tutaj ruiny kamiennych kręgów i sztucznie stworzonych wzniesień, których przeznaczenie nie jest bliżej znane. Prawdopodobnie było to miejsce kultu narodu Gotów, który niegdyś przebywał na tych ziemiach.

Ciekawym obiektem są znajdujące się w Łapalicach fundamenty wielkiego zamku, którego budowę rozpoczęto w 1979 roku. Miał on zostać postawiony z ogromnym rozmachem, a o planowanym przepychu świadczył zamiar stworzenia fortyfikacji z dwunastoma basztami. Z powodu braku środków finansowych prace nad projektem przerwano po kilkunastu latach, jednak obiekt stanowi interesującą atrakcję turystyczną.

One comment

  1. Maria pisze:

    Ciekawi mnie ta kultura bardzo, jedna z nielicznych regionalnych kultur, która nadal jest naprawdę żywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>