Zawoja – atrakcyjna zimą i w lecie

Zawoja (szczegóły) to wieś letniskowo-wypoczynkowa, która może nam wiele zaoferować zarówno zimą, jak i latem. W sezonie zimowym jest bardzo popularna wśród miłośników narciarstwa, ponieważ działa tu wiele dobrych ośrodków narciarskich. Największym uznaniem cieszy się ośrodek Mosorny Groń, w którym możemy skorzystać z wyciągu krzesełkowego oraz trasy narciarskiej, która jest tak profesjonalna, że posiada licencję na organizowanie krajowych i międzynarodowych zawodów narciarskich. Zimą przybywa tu bardzo wielu turystów, ale pod kątem górskich wędrówek miejscowość o wiele lepiej sprawdza się latem. Stanowi ona doskonałą bazę noclegową i wypadową w góry, w pasma takie jak Babia Góra, Polica czy też Jałowiec. Działa tu wiele pensjonatów, pokojów gościnnych oraz prywatnych kwater, które przyjmują gości i zapewniają im noclegi (szczegóły). Zawoja jest również punktem na trasie wielu szlaków turystycznych. Niektóre z nich kończą się na Babiej Górze, niektóre w Suchej Beskidzkiej, a niektóre nawet na Przełęczy Glinne za Korbielowem. Niektóre ze szlaków przebiegają przez Markowe Szczawiny, na których znajduje się schronisko górskie PTTK, w którym możemy sobie zrobić przerwę lub też zakończyć wędrówki po górskich szlakach. Doskonale zatem odnajdą się tu te osoby, które lubią ciszę i majestatyczne piękno gór, a także aktywny wypoczynek na łonie natury.

W Zawoi mieści się również siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego oraz jego Centrum Edukacyjne, w którym możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tego Parku i miejscowej przyrody. Możemy także po prostu przemierzać ścieżki edukacyjne Parku i w ten sposób zdobywać wiedzę, przy okazji spędzając czas na długich spacerach po tej pięknej okolicy. W Zawoi działa również od 2015 roku Centrum Górskie „Korona Ziemi”, które jest zdecydowanie największą tutejszą atrakcją. W Centrum prezentowane są rozmaite wystawy na temat gór, ludzi gór, historii turystyki górskiej oraz himalaizmu. Ta placówka muzealno-naukowa powstała w wyniku współpracy gminy Zawoja ze słowacką firmą „Tatry Mountain Resorts” i jest własnością polsko-słowackiej spółki Korona Ziemi Sp. z o.o. Jeśli interesują nas ciekawostki na temat gór i ich zdobywania, koniecznie powinniśmy to Centrum odwiedzić. W tej samej części wsi czyli w Zawoi-Markowej mieści się również tutejszy skansen, w którym możemy liczyć na poznanie różnych ciekawostek na temat lokalnego folkloru, tradycji i historii.